Kategorie
Storm
Martin Lodewijk, Don Lawrence
cena: 55,00 zł
Kapitan Żbik
Zbigniew Gabiński, Jerzy Wróblewski
cena: 11,00 zł
Najemnik
Vicente Segrelles, Vicente Segrelles
cena: 35,00 zł
Kajko i Kokosz
Janusz Christa, Janusz Christa
cena: 455,00 zł
Kapitan Żbik
Władysław Krupka, Grzegorz Rosiński
cena: 11,00 zł

Profesor Filutek. 1948-1966

Profesor Filutek t. 1

 - Profesor Filutek. 1948-1966
scenarzysta: Zbigniew Lengren
rysownik: Zbigniew Lengren
wydawnictwo: Ongrys
oprawa: twarda
ilość stron: 176
wymiary: 220 x 295 mm
rok wydania: 2014
nasza cena: 54,00 zł
cena sugerowana: 59,00 zł
oszczędzasz 5,00 (8%)

Opis:

Profesor Filutek, bohater niemej serii komiksowej autorstwa Zbigniewa Lengrena, publikowanej w tygodniku "Przekrój" w latach 1948-2003, jest eleganckim, starszym panem, ubranym w surdut i staroświecki melonik. Mówią o nim "profesor", choć nie prowadzi działalności dydaktycznej, więc chyba już jest na emeryturze. Pogodny, nieco naiwny, czasem odrobinkę złośliwy. Zupełnie nie przystaje do otaczającej go przaśnej rzeczywistości, a mimo to zazwyczaj radośnie się w niej odnajduje. Jest samotny, w dość zaawansowanym wieku, ale może właśnie dlatego fascynuje go młodość i piękno. Wytworny i sympatyczny outsider budzi zainteresowanie kobiet i nie stroni od niewinnych flirtów.

Na początku lat 60-tych Filutek znajduje bezdomnego kundelka. Zabiera do domu i odtąd stanowią nierozłączny duet. Psiak zostaje nazwany Filusiem - imię wybrali czytelnicy gazety w konkursie.

Paski z przygodami Filutka publikowane były także za granicą - w NRD, Czechosłowacji, Francji, ZSRS i Chinach. Po publikacji prasowej ukazywały się także w książeczkach. W sumie ukazało się siedem książeczek, z których trzy zostały opublikowane wyłącznie w NRD.

W latach 1955-1962 Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku wyprodukowało cykl pięciu krótkometrażowych filmów animowanych. Postać sympatycznego emeryta była wykorzystywana w programach estradowych, pojawiła się także na świątecznych i noworocznych pocztówkach. W roku 2012 Yoram Gross stworzył serię niemych miniatur filmowych z Filutkiem.

Paski Lengrena ukazywały się w "Przekroju" do marca 2003 r. (w ostatnich dwóch latach były to już powtórki starych odcinków). Filutka zastąpił jego ideowy adwersarz Stanisław z Łodzi - pozbawiony finezji i aspiracji przeciętniak, miłośnik piwa i telewizji, stworzony przez znakomitego satyryka Marka Raczkowskiego. Sam Lengren zmarł kilka miesięcy później.

Szczecińskie wydawnictwo Ongrys, specjalizujące się we wznawianiu polskich komiksów sprzed lat, planuje wydać wszystkie odcinki z przygodami Filutka w książeczkach.

Paski z przygodami profesora Filutka oraz jego pieska Filusia ukazywały się w tygodniku „"Przekrój”" w latach 1948-2003. W pierwszej księdze znalazło się 761 odcinków, w przygotowaniu są kolejne tomy.

Wykonanie: Maciej Kałuszka | Projekt graficzny: Krzysztof Jakiel