Kategorie
Druuna
Paolo Eleuteri Serpieri, Paolo Eleuteri Serpieri
cena: 89,00 zł
Komiksy polskie
Jan Plata-Przechlewski, Jan Plata-Przechlewski
cena: 35,00 zł
Kapitan Żbik
Władysław Krupka, Krzysztof Pol, Romuald Tejszerski, Zbigniew Sobala
cena: 9,50 zł
Kapitan Żbik
Ryszard Doński, Mieczysław Wiśniewski
cena: 11,00 zł
Kapitan Żbik
Władysław Krupka, Zbigniew Safjan, Jan Rocki
cena: 11,00 zł

Podbój Wschodu

Klezmerzy t. 1

 - Podbój Wschodu
scenarzysta: Joann Sfar
rysownik: Joann Sfar
wydawnictwo: Kultura Gniewu
oprawa: miękka ze skrzydełkami
ilość stron: 144
wymiary: 175 x 250 mm
rok wydania: 2009
isbn: 978-83-60915-30-1
nasza cena: 44,90 zł
cena sugerowana: 49,90 zł
oszczędzasz 5,00 (10%)

Opis:

Poznajcie Noe Davidovicha, Barona Tyłka Swego, i towarzyszącą mu wyjątkową grupę muzyków: Havę, która opuszcza swą rodzinną wieś, by wyruszyć jego śladem; Yaakova, którego rabin wyrzuca z jesziwy, choć ten jest jego najlepszym uczniem; Vincenzo, wędrownego skrzypka i lunatyka; Tchokolę, cygana, który zbiegł przed pewną śmiercią z rąk Kozaków.


Wszyscy oni spotykają się na kartach „Klezmerów”, nowego komiksu Joanna Sfara. Twórca słynnego „Kota rabina” tym razem umieszcza akcję przed II wojną światową w Europie Wschodniej. W brawurowym stylu snuje barwną, zabawną i wzruszającą opowieść o muzykach, którzy wędrują od jednego sztetla do drugiego. Nie bacząc na przeciwności losu szukają kolejnego wesela, bar micwy, bądź zwykłej popijawy, by grać muzykę i zarobić trochę grosza.


Sfar czerpiąc z opowiadań Isaaca Bashevisa Singera, żydowskich podań a także z malarstwa Marca Chagalla nie tylko odtwarza atmosferę świata, który już nie istnieje, ale także nieustannie zaskakuje. Jego „Klezmerzy” to komiks jednocześnie zabawny i pełen tragicznych wydarzeń, optymistyczny i smutny, czuły i okrutny. Jest tylko jeden twórca, który z takiej szalonej mozaiki nastrojów jest w stanie stworzyć spójną i wciągająca bez reszty opowieść. Jest nim Joann Sfar.

JOANN SFAR, urodzony w 1971 roku w Nicei. Matka śpiewaczka, ojciec adwokat. Od małego wychowywany w duchu kultury żydowskiej. Uczęszczając do szkoły publicznej, równolegle uczy się języka hebrajskiego i praw Tory. Bardzo wcześnie, i z wyróżniającym go nadal bogactwem, wymyśla i rysuje opowieści. Kiedy kończy 15 lat, zaczyna regularnie wysyłać wydawcom jeden projekt komiksu miesięcznie. Równie regularnie wszyscy mu odmawiają. Nieco później poznaje Freda, Baudoina i Pierrea Dubois, którzy pozostaną dla niego prawdziwymi duchowymi ojcami. Zostaje magistrem filozofii na Uniwersytecie w Nicei, następnie rozpoczyna studia na paryskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1993 roku przekracza próg Atelier Nawak, czyli przyszłego Atelier Vosges, gdzie pozna Lewisa Trondheima, Davida B., Jean-Christophea Menu, Emmanuela Guiberta, Christophea Blaina, milea Bravo i Marjane Satrapi. Pewnego miesiąca 1994 roku trzy różne wydawnictwa proponują mu współpracę. Jego pierwszy album - NoyEle Poisson, zostaje wydany w tym samym roku. Od tamtej chwili, z rozrzutnością mającą pozorne znamiona nieuporządkowania, Joann Sfar tworzy rozpisane na dziesiątki albumów, komiksowe dzieło o wyjątkowej oryginalności. Głębia tych opowieści nigdy nie wyklucza humoru czy zmysłowości. Jego bohaterowie posiadają dzikość postaci Alberta Cohena, a przyjemność rysowania jest u niego równie zaraźliwa, co u Quentina Blakea, słynnego ilustratora prozy Roalda Dahla. Należy do tych, dzięki którym komiks obudził się do nowego życia.

Wykonanie: Maciej Kałuszka | Projekt graficzny: Krzysztof Jakiel