Kategorie
Snowpiercer. Przez wieczny śnieg
Jacques Lob, Jean-Marc Rochette
cena: 65,00 zł
Kapitan Żbik
Władysław Krupka, Krzysztof Pol, Romuald Tejszerski, Zbigniew Sobala
cena: 9,50 zł
Kapitan Żbik
Władysław Krupka, Jerzy Wróblewski
cena: 11,00 zł
Lazarus
Greg Rucka, Michael Lark
cena: 45,00 zł
Kapitan Żbik
Anna Kłodzińska, Jan Tomaszewski, Zbigniew Sobala
cena: 11,00 zł

Myszy

Borka i Sambor t. 2

 - Myszy
scenarzysta: Elżbieta Żukowska
rysownik: Karol KRL Kalinowski
wydawnictwo: Muzeum Gniezno
oprawa: miękka
ilość stron: 32
wymiary: 210 x 290 mm
rok wydania: 2018
nasza cena: 16,50 zł
cena sugerowana: 18,00 zł
oszczędzasz 1,50 (8%)

Opis:

Borka, Sambor i historia Popiela

Drugi tom przygód Borki i Sambora autorstwa Elżbiety Żukowskiej i Karola Kalinowskiego. Bohaterowie muzealnego komiksu znów wplątali się w niemałe kłopoty, których tłem stała się kolejna legenda związana z początkami naszej państwowości. Nie będzie to jednak nudna powtórka z historii, a pełna niespodziewanych zwrotów akcji opowieść o Popielu, Wodniku i Goplanie.

Autorzy:

Elżbieta Żukowska jest odpowiedzialna za scenariusz komiksu. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Współpracuje stale z "Czasem Fantastyki", gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe. Autorka scenariuszy do komiksów o tematyce historycznej, takich jak: Kapitan Wrona, Miasto z widokiem.

Karol Kalinowski to autor rysunków do komiksu Borka i Sambor. Jego książki zdążyły już zdobyć uznanie wśród krytyków, a przede wszystkim odbiorców. Największy rozgłos przyniosły mu ostatnie wydawnictwa Łauma i Kościsko, których akcja osadzona jest między współczesnością a wątkami legendarnymi w pierwszym przypadku związanymi z legendą Jaćwingów, w drugim mitologią słowiańską.

*  *  *

Mamie i tacie może się zdawać, że na historii Popiela zęby zjedli, ale dobra legenda żyje stuleciami, a w rękach duetu Żukowska&Kalinowski nabiera oryginalności i świeżości. Świetna kreska, zręczny dialog, znajoma historia, lecz niespodziewane zwroty akcji. Borka i Sambor zabiorą Was w sam środek znanej awantury, w świat, gdzie Piast jest wujkiem, Rzepicha ciotką, a włos z głowy Popiela kluczem do pewnej tajemnicy. „Myszko, nadeszła godzina próby!” – woła Borka. Nie czekajcie, biegnijcie za nią. Na Peruna, ale fajny komiks!

Elżbieta Cherezińska – pisarka, teatrolog, specjalizuje się w powieści historycznej

Jeśli sądzicie, że historia musi być sztywną nudną opowieścią pełną postaci, których ciężko dziś zrozumieć, to nie czytaliście tego komiksu. Oto zarazem wiarygodna i fantastyczna opowieść, którą pewnie już gdzieś słyszeliście, ale w zupełnie innej wersji. Elżbieta Żukowska świetnie bawi się motywami dawnych legend, a Karol Kalinowski rysuje tak, że nie sposób się oderwać od tej opowieści. Bardzo polecam!

Kamil Śmiałkowski – badacz i popularyzator kultury masowej, krytyk, publicysta, scenarzysta

Gorąco polecam spojrzenie na jedną z najbarwniejszych legend dotyczących początków naszej państwowości – oczami dwójki niezwykłych bohaterów: Borki i Sambora. Przygody, jakie przy tej okazji przeżywają, aż do zaskakującego i tajemniczego końca, celnie wskazują, że odwaga, przyjaźń i lojalność to szlachetne, choć czasem trudne do udźwignięcia wartości.

dr hab. Jakub Morawiec – historyk, mediewista

Lubię, jak rodzice kupują książki i komiksy i mi je czytają. „Borka i Sambor. Myszy” to bardzo fajna historia. Najbardziej podobała mi się przygoda z jajem i to, jak wodnik przybierał różne postacie. Obrazki przypominają mi trochę wakacje na festiwalu w Wolinie. Ten komiks chyba nigdy mi się nie znudzi!

Dagmara Narolska – przedszkolak

Wykonanie: Maciej Kałuszka | Projekt graficzny: Krzysztof Jakiel