Władcy chmielu
Jean van Hamme, Francis Valles
cena: 90,00 zł
Władcy chmielu
Jean van Hamme, Francis Valles
cena: 90,00 zł
Relax
Różni autorzy, Różni autorzy
cena: 59,99 zł
Kajko i Kokosz
Janusz Christa, Janusz Christa
cena: 485,00 zł
Kapitan Żbik
Władysław Krupka, Krzysztof Pol, Romuald Tejszerski, Ryszard Doński, Zbigniew Safjan, Anna Kłodzińska, Jan Tomaszewski, Stanisław Szczepaniak, Zbigniew Bryczkowski, Mieczysław Wiśniewski, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Sobala, Jan Rocki
cena: 99,00 zł

Czerwony Karzeł nr 4. Wampiurs Wars

Czerwony Karzeł

 - Czerwony Karzeł nr 4. Wampiurs Wars
scenarzysta: Jan Plata Przechlewski
rysownik: Jan Plata Przechlewski
wydawnictwo: GKF
oprawa: miękka
ilość stron: 108
wymiary: 230 x 200 mm
rok wydania: 2007
nasza cena: 35,00 zł
cena sugerowana: 35,00 zł

Opis:

W ostatnim czasie lokalne i ogólnopolskie wydawnictwa komiksowe przypomniały rozmaite legendy rodzimego undergroundu z czasów PRL-u. W godnym tym gronie cały czas brakowało "najlepszego, najbardziej odjechanego, śmiesznego i niepokornego tworu w historii komiksu polskiego" - jak Kamil Śmiałkowski w " Machinie" (nr 1/2000) określił "Wampiurs Wars" Jana Platy-Przechlewskiego. Teraz wreszcie Wybrzeże dołącza do reszty kraju: Gdańskiemu Klubowi Fantastyki udało się, po kilkuletnich staraniach, oddać do druku czwarty (a zarazem, niestety, ostatni) numer magazynu "Komiks - Czerwony Karzeł". Numer w całości poświęcony oryginalnym "Wampiurom".

 

Takiego wydania jeszcze nie było:

– wszystkie oryginalne historyjki cyklu,

– dwie krótkie historyjki z początków III RP,

– pojedyncze rysunki-żarty (varia) z "Informatorów" GKF,

– uaktualnione odautorskie "powampiurze",

– klasyczne "posłowie" Jerzego Szyłaka,

– książkowe i prasowe wypowiedzi o "Wampiurach",

– barwna okładka z grafiką Andrzeja Janickiego,

– satynowany papier, cyfrowo odświeżone rysunki,

 

W tym samym czasie na łamach miesięcznika "Fantastyka" ukazywał się w odcinkach (od 1982 roku) komiks "Funky Koval" – rysowany przez Bogusława Polcha, ze scenariuszem Macieja Parowskiego i Jacka Rodka. [...] Podobieństwo zdarzeń w świecie komiksu do tego, co działo się w rzeczywistości, było nieprzypadkowe, ironia przejrzysta, a satyra drapieżna, bo wzmocniona przeniesieniem akcji w odległą przyszłość. [...] Trzecia część "Funky’ego Kovala" wyraża przekonanie, że prosty podział na "złych" i "dobrych" przestał istnieć, miejsce walki z jednoznacznie określonym wrogiem zajęły interesy, których prowadzenie korumpuje wszystkich, a motywacje kierujące poszarzałymi nagle bohaterami nie dają się wtłoczyć w ramy obrazkowej historyjki. [...] Niemal identyczną, choć wyrażoną znacznie dosadniej, wymowę ma "undregroundowy" komiks Jana Platy-Przechlewskiego "Wampiurs Wars". [...] Fundamentem komiksu była [...] groteskowa wizja świata zeszmaconego, upodlonego i zdeprawowanego. [...] Komiks nie tyle portretował rzeczywistość, co szydził z jej absurdów, czyniąc z wad bohaterów cnoty, pomagające im przetrwać i zachować zdrowy rozsądek. [...] "Funky Koval" i "Wampiurs Wars" różniły się wszystkim, od zastosowanych poetyk po sposób rozpowszechniania, łączyło je jednak to, że posługiwały się aktualnymi aluzjami i adresowane były do czytelników, którzy pragnęli czytać między wierszami. Oba komiksy operowały fabułami zrozumiałymi, bez rozpoznania odniesień do rzeczywistości, ale oba też nie chciały z tych odniesień rezygnować.

Jerzy Szyłak, „Komiks: świat przerysowany”,

Wykonanie: Maciej Kałuszka | Projekt graficzny: Krzysztof Jakiel